Buty do biegania – temat rzeka. 

Czy kupować buty profesjonalne?

Czy kupować buty drogie?

Czy w tych samych butach można ćwiczyć na siłowni i biegać?

Czy buty mają jakikolwiek wpływ na komfort biegania?

Czy źle dobrane buty do biegania mogą zrobić nam krzywdę?

Dostaje od Was dziennie kilka takich pytań na instagramie, więc spróbuję Wam trochę rozjaśnić kwestie doboru „biegówek”. 

Pierwsza ważna sprawa. Buty biegowe mają ogromne znaczenie. Źle dobrane buty mogą Nam nawet uszkodzić kolana. Oczywiście jeśli kilka razy w życiu pójdziemy pobiegać w nie do końca profesjonalnym obuwiu nic Nam się nie stanie. Jeśli natomiast robimy to regularnie, zainwestujmy w odpowiednie buty. Nie jestem zwolenniczką kupowania dobrego, drogiego i bardzo profesjonalnego sprzętu sportowego przed pójściem na pierwszy trening. Sprawdźmy najpierw czy w ogóle polubimy się z bieganiem:D Jeśli nie wiecie jak to zrobić zapraszam -> tutaj. Kilka miesięcy temu pisałam instrukcję jak to zrobić, żeby lubić biegać🙂 Pamiętajcie, że warto to robić. Bieganie jest zdrowe, poznajemy dzięki temu masę sportowych, pozytywnych ludzi. Sportowcy szybko odnajdują wspólny język. W każdym większym mieście jest klub biegowy, więc mamy możliwość poznania nowych ludzi. Niektórzy traktują bieganie jako formę wyciszenia. Kiedy zaczynamy biegać dłuższe dystanse możemy wiele rzeczy ze sobą w ciszy przemyśleć. Jeśli lubimy muzykę możemy nadrobić w tym czasie zaległości. Ja nawet pamiętam jak odpalałam lekcję angielskiego na słuchawkach w czasie biegania. No dobra. Namówieni?:D Namówieni! To wracamy do tematu butów;)

Ja od 6 lat biegam w Adidasach i uważam, że jeśli chodzi o buty biegowe osiągnęli poziom mistrzowski. Każdy nawet w najmniejszym szczególe dopasuje but dla siebie. Ja polecę Wam te z których korzystam i na których temat mam własne zdanie. Swoją przygodę biegową rozpoczęłam od Ultra Boost.

  1. Ultra Boost – Modeli UltraBoost jest dużo. Ja mam to szczęście, że mogę testować je po kolei i każdy kolejny model jest lepszy od poprzedniego, więc jeśli chcecie kupić UlstraBoosty polecam wybrać te najnowsze. O co w nich chodzi? o BOOST czyli piankę, z której zrobiona jest podeszwa. Technologia adidas Boost to efekt współpracy adidas Innovation Team (AIT) i niemieckich chemików z BASF. Celem było połączenie w jednym materiale dwóch zupełnie przeciwstawnych sobie cech: giętkości i sprężystej amortyzacji. W tamtym czasie pianka EVA była głównym materiałem wykorzystywanym w butach do biegania. Boost zmienił wszystko! Adidas wprowadził podeszwę środkową złożoną z tysięcy rozbudowanych cząsteczek, które wspólnie zapewniają większy zwrot energii w każdym kroku. Jednym słowem każdy krok sprawia, że łatwiej Ci się biegnie. Genialna sprawa. 

Rodzaje UltraBoost, w których biegałam.

running-fw19-pb-educate-site-story-secondary5-d_192-373473.jpg

ADIDAS ULTRABOOST

Pojawienie się adidas Ultraboost to najbardziej kluczowy moment w ewolucji Boost. Dostępne w sprzedaży od 2015 roku. Podczas pracy nad nimi wykorzystano technologię przechwytywania ruchu, ARAMIS, która wcześniej wykorzystywana była przez NASA do testowania strukturalnej integralności statków kosmicznych. Technologia ARAMIS pozwoliła projektantom z adidas Innovation Team przyjrzeć się z bliska obciążeniu i napięciu różnych części stopy podczas biegu – z dokładnością poniżej jednego milimetra. Te precyzyjne badania ułatwiły nam stworzenie butów Ultraboost, charakteryzujących się cholewką Primeknit, sznurowadłami niepołączonymi z cholewką i pianką Boost na całej długości podeszwy środkowej.

Dzięki wprowadzeniu nowych linii kolorystycznych (na przykład całe białe Ultraboost z elementami odblaskowymi, które Kanye West założył w 2015 roku na Billboard Music Awards), adidas Ultraboost stały się pierwszymi w historii butami do biegania, które były niesamowicie popularne nie tylko wśród biegaczy, ale też błyskawicznie znalazły swoje miejsce w świecie mody. Dziś buty Ultraboost są dostępne w różnych ‘odmianach’, jak te powstałe w kooperacji z twórcami serialu „Gra o tron” czy specjalne edycje Consortium.

KUPUJ ULTRABOOST

running-fw19-pb-educate-site-story-secondary6-d_192-373464.jpg

ADIDAS ULTRABOOST X

Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, stworzyliśmy Ultraboost X tylko dla kobiet, bazując na oryginalnych Ultraboost. Wyróżniają się one cholewką Primeknit bez sznurowadeł oraz ruchomym wsparciem śródstopia. W kilka dni po swojej premierze stały się jednym z najpopularniejszych modeli wśród butów z linii Boost. Charakteryzują się nie tylko estetyką, ale zapewniają też niezbędne wsparcie w tych miejscach, gdzie jest ono najpotrzebniejsze podczas biegu.

KUPUJ ULTRABOOST X

running-fw19-pb-educate-site-story-secondary7-d_192-373465.jpg

ADIDAS SOLARBOOST

Rewolucyjne i rewelacyjne buty do biegania, inspirowane inżynierią kosmiczną, to Solarboost, które pojawiły się w 2018 roku. Zapewniają niezbędne wsparcie i niesamowitą wygodę, są naturalnym elementem ewolucji Supernova Boost, jeśli chodzi o wyjątkowe wsparcie w butach do biegania. Chodziło nam o to, by buty biegowe składały się tylko z tego, co jest w nich niezbędne – z Boost w roli głównej. Solarboost mają nowatorską konstrukcję i cholewkę wykonaną w technologii Tailored Fibre Placement (TFP, technologia precyzyjnego umieszczania włókien).

KUPUJ SOLARBOOST

running-fw19-pb-educate-site-story-secondary8-d_192-373466.jpg

ADIDAS ULTRABOOST 19

Aby wydobyć jeszcze więcej korzyści z Boost, adidas zaprosił 4 tysiące biegaczy, by wspólnie wypracować koncept butów do biegania, jakich do tej pory nie było. Tak powstały Ultraboost 19. Przyjrzeliśmy się jeszcze dokładniej 17 komponentom butów Ultraboost i zredukowaliśmy wszystko do 4 najważniejszych: podeszwy środkowej Optimized Boost, cholewki Primeknit 360, Tuned Torsion Spring i 3D Heel Frame. Każdy z elementów został starannie dopracowany, by biegacze mogli dawać z siebie jeszcze więcej bez względu na sposób biegania. Dodaliśmy 20% więcej pianki Boost i wprowadziliśmy bezszwową, przylegającą do stopy konstrukcję, która zachowuje się jak skarpeta. Ultraboost 19 to najbardziej sprężyste buty biegowe w kolekcji adidas.

KUPUJ ULTRABOOST 19

running-fw19-pb-educate-site-story-secondary9-d_192-373467.jpg

ADIDAS PULSEBOOST HD

Miejscy biegacze! Te buty Boost są stworzone z myślą o Was. W 2019 roku buty Pulseboost HD wybiegły na ulice zaopatrzone w podeszwę środkową Boost HD, która zapewnia lepszą stabilizację w nieprzewidywalnym miejskim krajobrazie. Dzięki podeszwie zewnętrznej Adaptive Traxion, Pulseboost HD doskonale dopasowują się do każdej miejskiej nawierzchni. To nowy standard dla biegaczy, którzy wymagają wygody i sprężystości Boost, a także stabilizacji niezbędnej do sprawnego poruszania się po mieście. Pulseboost HD zawsze dają sobie radę z każdą nawierzchnią i o każdej porze.

KUPUJ PULSEBOOST HD

ADIDAS ULTRABOOST 20

Chęć stworzenia idealnych butów dla biegaczy, które sprostają ich oczekiwaniom, doprowadziła do powstania najnowszego modelu adidas Ultraboost. Połączenie i dopracowanie kilku najważniejszych elementów pozwoliło na produkcję uniwersalnego i funkcjonalnego buta do biegania, który może umożliwić osiąganie najlepszych wyników. Innowacyjna technologia zastosowana w Ultraboost daje biegaczom jeszcze więcej Boosta, lekkości i dodatkowej wydajności. Delikatna, pozbawiona szwów cholewka Primeknit 360 zapewnia stopom lepsze dopasowanie i wsparcie w trakcie ruchu, które jest spotęgowane dzięki użyciu 3D Heel Frame. Ulepszony Tuned Torsion Spring dodaje butom sprężystości i zapewnia stabilne lądowanie oraz większą siłę wybicia. Dzięki wzbogaconej o 20% piance Boost, zwracającej jeszcze więcej energii, będziesz nie do zatrzymania i szybko wzbijesz się na wyższy poziom.

KUPUJ ULTRABOOST 20

 2. SL20

SL20_Shoes_Czern_EG1144.jpg

SL20 SHOES

Jeśli szukacie butów ultra szybkich, które pomogą Wam rozwijać duże prędkości i ultra lekkich musicie zatrzymać się nad SL20. Ten but swoją premierę miał 2 tygodnie temu i ja jestem jego fanką. Są bardzo, bardzo lekkie. Podeszwa środkowa zapewnia optymalną amortyzację przy minimalnej wadze. To się nazywa amortyzacja, która nie idzie na żaden kompromis. Kiedy czujesz lekkość na nogach, to czujesz też szybkość w każdym kroku. Siateczkowa cholewka jest oddychająca i wspierająca. Amortyzacja w podeszwie środkowej jest wystarczająco lekka, aby zapewnić dynamiczną prędkość i wystarczająco sprężysta, aby dać wygodę.  3 paski zainspirowane japońską sztuką kaligrafii nadają im wyjątkowo szybki wygląd.

KUPUJ SL20 

Podsumowując, jeśli szukacie swoich pierwszych profesjonalnych butów biegowych polecałabym SL20. To but, które sprawdza się na różnych powierzchniach. Podeszwa jest stabilna, ale nie jest zbyt miękka. UltraBoosty to cudowne buty do biegania po twardych powierzchniach. Bieżnie, asfalt. W SL20 możecie sprawdzić gdzie biega Wam się najlepiej:) i najszybciej <3