Próbowałam znaleźć w internecie fachowy opis tego wirusa i wiecie co? Nie jest to wcale takie proste. 

Wirusy opryszczki pospolitej HSV-1 (Herpes simplex virus 1) i HSV-2 (Herpes simplex virus 2) należą do podgrupy alfa rodziny Herpesviridae. Typ 1 (HSV-1) jest czynnikiem patogenetycznym odpowiedzialnym za zmiany w jamie ustnej, na spojówkach, rogówce i skórze górnej połowy ciała oraz opryszczkę wargową. 

Brzmi groźnie prawda? I niestety taka potrafi być, szczególnie niebezpieczna jest podczas ciąży. Przyszłe mamy, które nie miały wcześniej opryszczki powinny omijać wszystkie osoby z wykwitem na ustach szerokim łukiem. Niestety opryszczka potrafi uszkodzić płód. Wiecie, że nosicielami wirusa opryszczki jest 80% populacji, a choruje (czyli miewa opryszczę) połowa. Zakażeniem wirusem opryszczki dochodzi najczęściej w dzieciństwie, między 6 miesiącem a 12 rokiem życia (i to u mnie się zgadza, miałam może 12 lat jak pierwszy raz wyskoczyło mi „zimno” na ustach) 

Typowe dla choroby są symptomy ją zapowiadające w postaci swędzenia, pieczenia, mrowienia, które poprzedzają wystąpienie zmian skórnych. Charakterystyczne wykwity na skórze to pęcherzyki wypełnione przejrzystą, surowiczą treścią, występujące w grupie. Następnie po paru dniach, pęcherzyki pękają, a w ich miejsce pojawiają się drobne nadżerki pokryte strupem – znamy to.

Warto jednak wiedzieć, że wirus opryszczki zostaje w Nas do końca życia, więc ciężko mówić o wyleczeniu się z opryszczki. Można go co najwyżej wyciszyć. Kolejny fakt jest taki, że opryszczka zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn (taki nasz los, drogie Panie) 

Jak sobie z nią radzić?

W moim przypadku półśrodki raczej nie zdają egzaminu. Opryszczę mam dosyć regularnie w okresie jesienno zimowym, a w mojej szafce z lekami zawsze jest Heviran, który zaczynam brać jak tylko czuje, że coś zaczyna się dziać. Heviran to lek na receptę, więc jeśli dokucza Wam ten problem regularnie, polecam wizytę u lekarza. 

Wasze sposoby na wirusa.

MAŚĆ Hascovir – To Wasza najczęstsza sugestia, część z Was pisała też o tabletkach Hascovir 

MAŚĆ ZOVIRAX DUO – Znacząco zmniejsza szansę rozwoju opryszczki w pęcherzyk. 

PLASTRY COMPEED – Faktycznie plastry ratują życie, szczególnie kiedy musimy gdzieś wyjść i dobrze wyglądać. Naklejamy plaster, który można pomalować pomadką i praktycznie nie widać problemu. Dodatkowo „izolujemy” żródło przed dalszych rozprzestrzenianiem.

SONOL – To płyn do przemywania skóry. Przyspiesza leczenie chorób infekcji skóry

MAŚĆ TRIDERM – To maść o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Bardzo często stosowana w dermatologii.

POMADKA ALOE FOREVER – pomadka na bazie naturalnych składników 

TABLETKI GROPRINOSIN – Hamują namnażanie wirusów opryszki i wirusów oddechowych.

LASER – Laserowe leczenie opryszczki polega na naświetleniu jej silnym światłem lasera o odpowiedniej częstotliwości, który niemal natychmiast uśmierza ból. Po takim zabiegu opryszczka podobno goi się w przeciągu 2/3 dni. 

PASTA DO ZĘBÓW – Stosowałam kiedyś ten sposób. Chodzi tutaj o miejscowe wysuszenie opryszczki, żeby się szybciej zagoiła. 

MAŚĆ CYNKOWA – Chyba nieco mniej brutalna forma pasty do zębów:) Również chodzi o miejscowe wysuszenie opryszki

Kilka propozycji dla fanów medycyny naturalnej 

CZOSNEK – Nacieranie czosnkiem ust. Nie polecam przed randką 😉

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – Podobno działa 

IMBIR – To z kolei mniej brutalna wersja czosnku:) 

MORSOWANIE – Wzmacnia odporność, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko opryszczki

CZAS – Myślę, że czas przyda się przy stosowaniu którejkolwiek z wyżej wymienionych porad:) Niestety opryszczka potrzebuje ok 2 tygodni.